Nakliye taşımacılığı trafik kanununda belirtilen bir takım yasal belgeler alınarak yapılmalıdır. Taşımacılık riskli işler sınıfında yer alır. Bu risklerin kontrol altına alınması ve oluşmasının önlenmesi amacıyla zorunlu belgelere sahip olmak gerekir.

 

 Nakliye Taşımacılığında Alınması Gereken Belgeler

Yurt içi ve yurt dışı eşya taşımak için alınması gereken K belgeleri vardır. Bu K belgeleri K1, K2, K3 belgesi olarak sınıflandırılır. Nakliye firması seçerken güvenilir nakliye firması bulmak için bu K belgelerinin alınması şarttır.

 

 K1 Belgesi İçeriği

K1 yetki belgesi kamyon veya kamyonet tarzı araçlara verilir. K1 belgesi ile yetkilendirilmek için gerçek kişilerin yani şahsın vergi levhası olması gerekir. Şahıs üzerine kayıt edilmiş eşya taşımacılığı yapacak taşıtların 25 ton kapasiteli olması ve şirket sermayesinin de en az 10.000 Türk Lirası olması gerekir.

 

K1 yetki belgesi alacak olan tüzel kişilerin yani şirketlerin bu taşıma araçlarının 75 ton kapasiteli olması ve şirket sermayesinin en az 10.000 Türk Lirası olması gerekir. K1 yetki belgesi verilecek olan bu taşıma araçlarının yaşı 20 den çok olmamalıdır.

 

 K2 Belgesi İçeriği

K2 yetki belgesi, kendi adına kayıt edilmiş taşıt veya taşıtlarla, sadece kendi adına taşımacılık yapacak kişilere verilir. Bu kişilerden bazı ek belgeler istenir. SRC3/4 denilen mesleki yeterlilik belgesi almış olması veya 63 yaşına basmamış olması gerekir. Bunlara ek olarak birde nakliye firması belgeleri içerisinde olan psikoteknik belgesi istenir. Psikoteknik belgesi, sürücülerin fiziksel ve ruhsal olarak taşıma araçlarını kullanabilir bir belge türüdür.

 

 K3 Belgesi İçeriği

K3 yetki belgesi alması gereken kişiler gerçek ve tüzel kişilerdir. Bu kişiler ev eşyası ve büro eşyası taşımak için yetkiye sahip olurlar. Şahıs veya şirketler üzerine kayıt edilmiş bu araçlar 30 ton taşıma kapasiteli olmalıdır. Şirket sermayesi de 5.000 Türk Lirası olmalıdır.

 

Araçların yaşı bu belgede de 20 yaşın üstünde olmamalıdır. K3 belgesi alabilmek için bir diğer şartta mesleki yeterlilik belgesine sahip en az bir kişinin bulunması gerektiğidir. Bu belge sürücüsünün yine SRC3/4 belgesi olması ve psikoteknik belgesinin olması gerekir.